Očkování

Zde najdete informace k povinnému i nepovinnému očkování.

Očkovací kalendář

ZDE

Vakcíny, které mohou být aplikovány vašemu dítěti

Povinné:

Hexacima, Infanrix-Hexa, Adacel, Priorix, Boostrix-polio

Nepovinné:

Bexsero, Encepur, Havrix, Nimenrix, MenQuadfi, Trumenba, Prevenar 13, Priorix, Rotarix, Rotateq, Synflorix,  Vaxigrip, FSME immun, Vaxneuvance

Vakcíny proti HPV: 

1) Cervarix - proti 2 kmenům, 

2) Silgard - Gardasil - proti 4 kmenům, 

3) Gardasil 9 - proti 9 kmenům.


Zvažte očkování proti meningokokovi a pneumokokovi 

Meningokoková invazivní onemocnění patří mezi nejrychleji probíhající onemocnění infekčního původu, mívají velmi závažný průběh a během 24-48hod mohou končit smrtí, přežití s sebou často přináší trvalé následky. Projevují se nejčastěji jako zánět mozkových blan nebo otrava krve, mezi prvotní projevy patří horečka, zvracení, bolest hlavy, porucha vědomí, křeče, krevní výronky v kůži či selhávání životně důležitých orgánů. V ČR je tato nemoc způsobena nejčastěji meningokoky skupiny B a C. Na trhu je vakcina proti meningokokovi skupiny B – Bexsero a Trumenba a proti meningokokovi typu C, A, W, Y - Nimenrix, Menveo a Menquadfi. Nemoc je nebezpečná hlavně pro kojence a batolata do dvou let věku a dospívající. 

Od května 2020 vyšel nový zákon a očkování proti meningokokům bylo zařazeno mezi hrazená očkování. Podmínky hrazení jsou v případě očkování proti meningokoku skupiny B zahájení očkování do ukončeného 6. měsíce věku (maximálně 5 měsíců + 30 dní) standardně, nyní je hranice začátku posunuta až do 12. měsíce věku. V případě očkování proti meningokokům skupin A, C, W, Y provedení očkování ve 2. roce života (od 12. do 23. měsíce věku). Tyto věkové indikace splňují vakcíny Bexsero (IMO B, držitel registrace GSK) a Nimenrix (IMO A, C, W, Y, držitel registrace Pfizer) a Menquadfi (IMO A, C, W, Y držitel registrace Sanofi Pasteur)

Od ledna 2022 je nově očkování hrazeno i adolescentům ve věkové skupině od dovršení 14.roku věku do dovršení 16.roku věku, tedy nejpozději v den 16.narozenin. Proti meningokokovi skupiny B jsou na výběr 2 typy vakcín: 1) Bexsero, která umožňuje očkovat již kojence, očkují se 2dávky s odstupem 1měsíce - 2měsíců, 2)Trumenba, která je zacílena spíše na adolescenty a dospělou populaci a deklaruje širší pokrytí kmenů, tedy lepší ochranu, pokud by se Vaše děti rozhodly cestovat po světě, nabízí také dvoudávkové schéma v rozestupu alespoň půl roku. Při očkování proti meningokokům skupiny A, C, W, Y máte na výběr také 2 druhy vakcín: 1) Nimenrix, na truhu déle dostupnou, možnost očkování od kojeneckého věku, jednodávkové schéma, možnost přeočkování posilující dávky s odstupem 10let, 2) Menquadfi, novější typ vakcíny, která má potvrzenou vyšší tvorbu protilátek proti skupině C, opět aplikace jedné dávky, o posilovací dávce zatím nebylo rozhodnuto.

Pneumokoková invazivní onemocnění mají obvykle závažný průběh s nutností hospitalizace a neobejdou se často bez trvalých následků, v nejhorším případě mohou končit až smrtí. Onemocnění se při vážném průběhu může manifestovat jako bolestivý zánět středního ucha, zánět mozkových blan, zápal plic, či otrava krve. V současnosti je známo 90 typů Pneumokoků. V ČR komplikovaný průběh onemocnění často působí sérotyp 19A a 3. Na trhu je vakcína  Prevenar 13 proti 13 sérotypům a od konce roku 2022 vakcína Vaxneuvance proti 15 sérotypům.

Od roku 2010 bylo zavedeno hrazené očkování proti pneumokokovým infekcím, toto ustanovení bylo změněno dnem 8.2.2024. Vakcína Synflorix (Pneumokoková polysacharidová konjugovaná adsorbovaná vakcina, držitel registrace GSK) již slouží pouze k doočkování rozočkovaných případů a dostupná bude pouze do 30.6.2024, dále se od její aplikace upouští. Vakcína Prevenar 13 (Pneumokoková polysacharidová konjugovaná adsorbovaná vakcína, držitel registrace Pfizer) je nově plně hrazena při aplikaci všech dávek základního schématu do 7. měsíce a 1dávky přeočkování do 15. měsíce věku. Od konce roku 2022 můžeme k očkování využít vakcínu Vaxneuvance (Pneumokoková polysacharidová konjugovaná adsorbovaná vakcína, držitel registrace  MSD), která je nově plně hrazena za podmínek, kdy všechny základní dávky byly aplikovány do 7. měsíce věku dítěte a přeočkování provedené do 15. měsíce věku.

Objednejte se

OBJEDNEJTE SE K VYŠETŘENÍ: +420 383 333 963

pište: ordinace@deopodskali.cz