Očkování

Zde najdete informace k povinnému i nepovinnému očkování.

Očkovací kalendář

ZDE

Vakcíny, které mohou být aplikovány vašemu dítěti

Povinné:

Hexacima, Infanrix-Hexa, Adacel, Priorix, Boostrix-polio

Nepovinné:

Bexsero, Encepur, Havrix, Nimenrix, MenQuadfi, Trumenba, Prevenar 13, Priorix, Rotarix, Rotateq, Synflorix, Vaxigrip, FSME immun

Vakcíny proti HPV: 

1) Cervarix - proti 2 kmenům, 

2) Silgard = Gardasil - proti 4 kmenům, 

3) Gardasil 9 - proti 9 kmenům.


Zvažte očkování proti meningokokovi a pneumokokovi 

Meningokoková invazivní onemocnění patří mezi nejrychleji probíhající onemocnění infekčního původu, mívají velmi závažný průběh a během 24-48hod mohou končit smrtí, přežití s sebou často přináší trvalé následky. Projevují se nejčastěji jako zánět mozkových blan nebo otrava krve, mezi prvotní projevy patří horečka, zvracení, bolest hlavy, porucha vědomí, křeče, krevní výronky v kůži či selhávání životně důležitých orgánů. V ČR je tato nemoc způsobena nejčastěji meningokoky skupiny B a C. Na trhu je vakcina proti meningokokovi skupiny B – Bexsero a Trumenba a proti meningokokovi typu C, A, W, Y - Nimenrix a Menveo. Nemoc je nebezpečná hlavně pro kojence a batolata do dvou let věku a dospívající. 

Od května 2020 vyšel nový zákon a očkování proti meningokokům bylo zařazeno mezi hrazená očkování. Podmínky hrazení jsou v případě očkování proti meningokoku skupiny B zahájení očkování do ukončeného 6. měsíce věku (maximálně 5 měsíců + 30 dní) a v případě očkování proti meningokokům skupin A, C, W, Y provedení očkování ve 2. roce života (od 12. do 23. měsíce věku). Tyto věkové indikace splňují vakcíny Bexsero (IMO B, držitel registrace GSK) a Nimenrix (IMO A, C, W, Y, držitel registrace Pfizer)

Pneumokoková invazivní onemocnění mají obvykle závažný průběh s nutností hospitalizace a neobejdou se často bez trvalých následků, v nejhorším případě mohou končit až smrtí. Onemocnění se při vážném průběhu může manifestovat jako bolestivý zánět středního ucha, zánět mozkových blan, zápal plic, či otrava krve. V současnosti je známo 90 typů Pneumokoků. V ČR komplikovaný průběh onemocnění často působí sérotyp 19A a 3. Na trhu je vakcína Synflorix proti 10 sérotypům a vakcína  Prevenar 13 proti 13 sérotypům.

Od roku 2010 bylo zavedeno hrazené očkování proti pneumokokovým infekcím. Vakcína Synflorix (Pneumokoková polysacharidová konjugovaná adsorbovaná vakcina, držitel registrace GSK) je plně hrazena za podmínek, kdy všechny dávky byly aplikovány do 7. měsíce věku dítěte a přeočkování provedené do 15. měsíce věku. Vakcína Prevenar 13 (Pneumokoková polysacharidová konjugovaná adsorbovaná vakcína, držitel registrace Pfizer) je částečně hrazena s maximálním doplatkem 515,26 Kč při aplikaci všech dávek základního schématu do 7. měsíce a 1dávky přeočkování do 15. měsíce věku.

Objednejte se

OBJEDNEJTE SE K VYŠETŘENÍ: +420 383 333 963

pište: ordinace@deopodskali.cz